Faktura wystawiona przez podmiot oczekujący na rejestrację do VAT
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Faktura wystawiona przez podmiot oczekujący na rejestrację do VAT  (Przeczytany 344 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

SPQR

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 195

Wyobraźcie sobie sytuację, w której po pomyśle na założenie własnej działalności gospodarczej, przechodzicie do jego realizacji. Rejestracja działalności gospodarczej, zgłoszenie do ZUS i zgłoszenie płatnika podatku VAT, drukiem VAT-7R, dokonacie przy pomocy internetu, wystarczy mieć tylko konto w banku.
Rozpoczynamy naszą przygodę jako przedsiębiorca, płatnik VAT. Otrzymujemy zamówienie, wystawiamy naszą pierwszą fakturę, wysyłamy towar, oczekujemy na zapłatę i okazuje się, że odbiorca odmawia nam przyjęcia faktury, ponieważ nie jesteśmy jeszcze czynnym płatnikiem podatku VAT, nie znalazł naszego NIP'u w bazie płatników, ponieważ US potrzebuje na wpisanie nas do niego 2-3 miesiące.
Moglibyśmy wysłać nabywcy towaru, potwierdzoną przez US kopię druku VAT-7R, ale rejestrowaliśmy się przez internet :)
Miało być szybko, jest szybko, ale działalności gospodarczej nie damy rady prowadzić, ponieważ nikt, kto prowadzi ją rzetelnie, nic od firmy słupa nie kupi, nie będzie mu się chciało tłumaczyć w swoim US z błędu w pliku JPK, a taki się pojawi, ponieważ system wyszukuje krzyżowo faktury powiązane z NIP, a naszego tam nie ma...

Prawo do odliczenia VAT naliczonego w fakturze wystawionej przez podmiot niezarejestrowany do VAT,  przysługuje gdy na fakturze zostały ujęte dane niezbędne do ustalenia tożsamości osoby wystawiającej faktury, a nie przysługuje w przypadku udowodnienia, że transakcja wiąże się z przestępstwem podatkowym na etapie transakcji lub na wcześniejszym etapie obrotu, tylko jak to zrobić?
Teoretycznie po interpelacji poselskiej, w piśmie z dnia 18 października 2017, nr DPP8.054.10.2017.WCX wskazano, że brak zarejestrowania dostawcy towaru lub usługodawcy jako podatnika VAT czynnego w związku z realizacją procesu rejestracji, nie pozbawia nabywcy towaru lub usługi prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Pytanie czy podatnik będzie chciał kupować od takiego "płatnika VAT"
Logged
 

Strona wygenerowana w 0.238 sekund z 30 zapytaniami.