New Wave of American Heavy Metal
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: New Wave of American Heavy Metal  (Przeczytany 625 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Dr Bolivar Trask

 • PF
 • *
 • Wiadomości: 977
New Wave of American Heavy Metal
« dnia: Lipiec 29, 2016, 22:30:29 »

The New Wave of American Heavy Metal (nazywany też NWOAHM lub NWoAHM) – kierunek w muzyce heavy metalowej, zapoczątkowany w USA w późnych latach 90. XX w. Nazwa terminu NWOAHM wywodzi się z kierunku New Wave of British Heavy Metal, funkcjonującego z dużą popularnością w latach 80. Mimo że nazwa jest używana przez media związane z muzyką rockową, to sama definicja nie jest całkiem jeszcze ukształtowana. NWOAHM bierze pod uwagę przywrócenie heavy metalu do mainstreamu.

Na początek - wspomnieniowo - w moim mniemaniu, pospolitego słuchacza muzyki, jedna z najlepszych kapel z gatunku NWOAHM   Lamb of God    – amerykański zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę heavy metalową, zaliczany do nurtu New Wave of American Heavy Metal. Powstał w 1994 roku w Richmond w stanie Wirginia. Do 1999 roku zespół działał pod nazwą Burn the Priest. W skład formacji wchodząca: wokalista Randy Blythe, gitarzyści Mark Morton i Willie Adler, basista John Campbell oraz perkusista Chris Adler.
Powszechnie kategoryzowany jako przedstawiciel groove metalu kwartet w swej twórczości odwołuje się ponadto do takich stylów jak: metalcore, metal alternatywny, speed metal, thrash metal, heavy metal i death metal. W muzyce Lamb of God występują charakterystyczne elementy, takie jak tłumione riffy i niestandardowa budowa piosenek. Ich teksty dotyczą nierzadko polityki, kapitalizmu ("As the Palaces Burn", "Vigil"), amerykańskiej historii ("In Defense of Our Good Name"), wojny ("Ashes of the Wake"), religii ("Ruin"), używek ("11th Hour", "Pariah") oraz innych tematów.
"Gramy muzykę, która rozdziela linię pomiędzy progresywnym i tradycyjnym rockiem" – wyjaśnia Campbell. "Myślę, że tworzymy progresywny rock bardziej przystępnym do słuchania bez zaniżania jego progresywności. Kompleksowość naszej muzyki przemawia do ludzi lubiących techniczne granie, lecz aranżacje nie są tak ekstremalne, by nie trafić w gusta zwykłych słuchaczy. To dobra równowaga." (zaczerpnięte z oficjalnej strony zespołu)
Tyle wstępu, szczegóły jak zawsze na Wiki -- https://pl.wikipedia.org/wiki/Lamb_of_God

Overlord
 
Ruin
 
Laid to Rest
 
Desolation


cdn. :) 8)
Logged

Dr Bolivar Trask

 • PF
 • *
 • Wiadomości: 977
New Wave of American Heavy Metal - Trivium
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2016, 15:25:45 »

Trivium – amerykańska grupa muzyczna założona w 1999 roku w Orlando na Florydzie. Wykonywana przez zespół muzyka określana jest jako thrash metal, heavy metal, melodic death metal, groove metal, metalcore oraz metal progresywny. Liderem formacji oraz autorem wszystkich tekstów jest Matthew Kiichi Heafy – Amerykanin pochodzenia japońskiego.
Nazwa grupy wywodzi się z języka łacińskiego. Trivium w okresie późnej starożytności oraz średniowiecza było, obok quadrivium, podgrupą siedmiu sztuk wyzwolonych. Obejmowało trzy nauki: gramatykę, retorykę oraz logikę. Członkowie zespołu uznają, że obrazuje to ich zainteresowanie różnymi gatunkami muzycznymi.
Trivium nagrało sześć albumów studyjnych. Zespół słynie z dużej liczby występów. 12 czerwca 2006 roku brytyjski magazyn „Metal Hammer” na gali Golden God Awards uznał grupę za najlepiej koncertujący zespół w bieżącym roku. Tego samego dnia Matt Heafy otrzymał tytuł „Golden God”, a Travis Smith wygrał w kategorii „najlepszy perkusista”. Zespół wystąpił w Polsce pięć razy. Ostatni album studyjny formacji, Vengeance Falls, został wydany 15 października 2013 roku przez wytwórnię płytową Roadrunner Records.

Wiki opowie więcej  -  https://pl.wikipedia.org/wiki/Trivium_(zesp%C3%B3%C5%82_muzyczny)  :)

Fragmenty muzyki

Until The World Goes Cold
 
Strife
 
Down From The Sky
 

Throes of Perdition
 
Pull Harder On The Strings Of Your Martyr
 
Ember To Inferno


 :) 8)
Logged

Dr Bolivar Trask

 • PF
 • *
 • Wiadomości: 977
New Wave of American Heavy Metal - DevilDriver
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 03, 2016, 19:32:37 »

DevilDriver – amerykańska grupa muzyczna grająca melodic death metal i groove metal, założona w Santa Barbara (Kalifornia).

Grupa została utworzona przez Deza Fafarę, byłego członka nu-metalowego zespołu Coal Chamber. Pierwotnie formacja nosiła nazwę Deathride, z której jednak zrezygnowano, jako że pierwsza używana była już przez inne grupy muzyczne. W poszukiwaniu nowej nazwy zespół brał pod uwagę ponad 200 propozycji słów. Rozwiązanie przyszło dzięki żonie Fafary, która była w posiadaniu książki o czarnej magii autorstwa Ravena Grimassi (popularyzatora Stregherii, określanej mianem "Starej Religii Włoch"), w której użyty został termin "devil driver". Określenie to odnosiło się do dzwonków włoskich czarownic odganiających złe moce. Nazwa ta okazała się odpowiednia dla wokalisty, ponieważ zawierała w sobie "zło" i "pasowała do jego życia". Logo zespołu to tzw. "Krzyż Zamętu" (ang. "Cross of Confusion"), istniejący od czasów starożytnego Rzymu i oznaczający "kwestionowanie religii, kwestionowanie władzy, kwestionowanie wszystkiego wokół". Sam Fafara o takim podejściu do życia, jak również o włoskiej czarnej magii, został uświadomiony przez swoich dziadków.

W październiku 2014 grupę opuścili perkusista John Boecklin i gitarzysta Jeff Kendrick, zaś lider zespołu Dez Fafara oświadczył wówczas, iż działalność DevilDriver będzie zawieszona do 2016, gdy zaplanował wydanie nowego albumu, a do tego czasu postanowił odnowić grupę Coal Chamber. Jesienią 2015 DevilDriver rozpoczął nagrywanie studyjne kolejnej płyty, a w składzie zespołu pojawili się gitarzysta Neal Tiemann i perkusista Austin D'Amond (były członek formacji Chimaira). Wkrótce gitarzystę Towninga zastąpił muzyk koncertowy Diego Ibarra.
Więcej na Wiki -  https://pl.wikipedia.org/wiki/DevilDriver

Hold Back The Day
 
Clouds Over California
 
I Could Care Less
 
Dead To Rights


 :) 8)
Logged

Dr Bolivar Trask

 • PF
 • *
 • Wiadomości: 977
New Wave of American Heavy Metal - All That Remains
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2016, 00:32:22 »

All That Remains – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metalcore/melodic death metal, pochodząca z Springfield.
Skromne info w Sieci, Wiki też "biednie" :(  https://pl.wikipedia.org/wiki/All_That_Remains
muzycznie też nie jest za bogato, ale jest :)  8)

Two Weeks
 
This Calling
 
The Last Time
 
What If I Was Nothing


 :) 8)
Logged

Dr Bolivar Trask

 • PF
 • *
 • Wiadomości: 977
New Wave of American Heavy Metal - Machine Head
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2016, 23:41:32 »

Machine Head – amerykańska grupa muzyczna założona 12 października 1991 w Oakland w Kalifornii. Wykonywana przez zespół muzyka określana jest jako groove metal, thrash metal, heavy metal, nu metal oraz metal alternatywny. Nazwa grupy w żaden sposób nie jest powiązana z tytułem szóstego albumu studyjnego zespołu Deep Purple.  Grupa została założona 12 października 1991 w Oakland w Kalifornii. Powstała z inicjatywy Robba Flynna i Adama Duce'a. Flynn jakiś czas wcześniej opuścił zespół Vio-lence. Przyczyną odejścia była bójka, do której doszło pomiędzy członkami grupy a lokalnym gangiem. Cały czas czuł jednak potrzebę tworzenia muzyki. Skład Machine Head uzupełnili jeszcze gitarzysta Logan Mader oraz perkusista Tony Costanza. Costanza opuścił zespół jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty. Na jego miejsce przyszedł Chris Kontos. Zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią płytową Roadrunner Records.

9 sierpnia 1994 odbyła się premiera pierwszego albumu studyjnego grupy. Płyta została zatytułowana Burn My Eyes. Za produkcję oraz miksowanie albumu odpowiedzialny został Colin Richardson.  Do utworów "Davidian" oraz "Old" zostały zrealizowane wideoklipy. Płyta rozeszła się w nakładzie przekraczającym 500 tysięcy egzemplarzy.

Album Burn My Eyes stał się znakiem rozpoznawczym zespołu i najlepiej przyjętym debiutem, od czasu albumu Soul of a New Machine Fear Factory. Następnie grupa wyruszyła w bardzo długą, bo trwającą ponad rok, trasę koncertową z zespołem Slayer, odwiedzając 12 grudnia 1994 Zabrze. Popularność grupy na świecie wzrosła. Od października 2013 grupa jest związana kontraktem z wytwórnią Nuclear Blast. Wiki opowie więcej  - https://pl.wikipedia.org/wiki/Machine_Head   :)

Locust
 
Davidian
 
Halo
 
Imperium

  :) 8)
Logged

Dr Bolivar Trask

 • PF
 • *
 • Wiadomości: 977
New Wave of American Heavy Metal - Gojira
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2016, 21:33:00 »

Gojira – francuska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza death, thrash i groove metalu. Zespół powstał w 1996 roku w Ondres we Francji z inicjatywy braci Josepha i Mario Duplantier oraz Christiana Andreu. Zespół powstał w 1996 roku w Ondres we Francji z inicjatywy braci Josepha i Mario Duplantier oraz Christiana Andreu. Początkowo pod nazwą Godzilla ukazało się pierwsze demo zespołu zatytułowane Victim. W przeciągu trzech następnych lat ukazały się kolejne dema Possessed (1998), Saturate (1999) oraz Wisdom Comes (2000). Wkrótce potem muzycy obrali nazwę Gojira.
W 2001 roku ukazał się pierwszy album studyjny Gojira zatytułowany Terra Incognita. W 2003 roku nakładem Boycott Records i Next Music ukazało się wydawnictwo The Link, porzedzone minialbumem Maciste All Inferno. Drugi album był promowany singlem pt. Indians, który ukazał się jako dodatek do francuskiego czasopisma RockSound No.111.
Rok później 16 kwietnia 2004 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo DVD pt. The Link Alive. 30 października tego samego roku ukazał się album koncertowy o tym samym tytule. Również w 2004 roku zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Listenable Records. W 2005 roku ukazał się trzeci album zespołu pt. From Mars to Sirius. Wydawnictwo zadebiutowało na 44 miejscu francuskiej listy sprzedaży. Późną jesienią 2006 roku zespół wziął udział w trasie koncertowej w Stanach Zjednoczonych jako support grup Children of Bodom, Amon Amarth i Sanctity.
14 października 2008 roku nakładem Listenable Records został wydany czwarty album studyjny pt. The Way of All Flesh. W Stanach Zjednoczonych album zadebiutował na 138 miejscu listy Billboard 200, sprzedając się w ciągu tygodnia w nakładzie 4 200 egzemplarzy. Prace nad albumem trwały siedem miesiący. Gościnnie w utworze "Adoration for None" zaśpiewał amerykański wokalista Randy Blythe członek Lamb of God. W 2009 roku ukazała się książka pt. The Way of All Flesh zawierająca tabulatury utworów z albumu o tym samym tytule. We wrześniu tego samego roku Gojira odbędzie trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych wraz zespołem Metallica. Lider zespołu Gojira - Joe Duplantier określił występy z Metalliką jako spełnienie marzeń. Muzyka zespołu Gojira jest trudna do zaklasyfikowania z powodu wpływu wielu stylów muzycznych. Wśród wymienianych gatunków są: death metal lub technical death metal, thrash metal, metal progresywny oraz groove metal. Zespół bywa często porównywany do takich zespołów jak: Meshuggah, Mastodon, Sepultura, Neurosis oraz Morbid Angel. W samej twórczości zespołu widoczne są wpływy dokonań takich zespołów jak Death, Tool, Metallica czy wspomniane Meshuggah i Morbid Angel.
Charakterystyczną cechą muzyki Gojira są elementy budujące atmosferę oraz utwory instrumentalne. Wokalizy Joe Duplantiera określane są jako z pogranicza punkowego krzyku i metalowego growlu. Ponadto częste są zarówno partie tradycyjnego śpiewu jak i growlu. W swej twórczości grupa poruszyła takie zagadnienia jak życie, śmierć, spirytualizm czy ekologia.
Wiki -  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gojira

Explosia
Silvera
Stranded
The Art of Dying


 :) 8)
Logged

Dr Bolivar Trask

 • PF
 • *
 • Wiadomości: 977
New Wave of American Heavy Metal - Black Label Society
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 17, 2016, 20:05:52 »

Black Label Society – amerykańska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1998 roku, w Los Angeles, z inicjatywy gitarzysty Zakka Wylde'a, perkusisty Phila Ondicha oraz gitarzysty Nicka "The Evil Twin" Catanese. Do 2006 roku zespół sprzedał na świecie ponad 1,5 miliona płyt.
Na początku zespół nosił nazwę Hell's Kitchen, jednak szybko ją zmieniono na Black Label Society.

Pierwszy album grupy został wydany 5 maja 1999 roku i nosił tytuł Sonic Brew. Niedługo po tym do zespołu dołączył basista John DeServio. Na przełomie 1999 i 2000 roku rozpoczęły się prace nad kolejnym albumem, który został wydany odpowiednio: w Japonii 8 marca 2000, w USA 18 kwietnia 2000 i nosił tytuł Stronger Than Death. Od zespołu odszedł John DeServio, jego miejsce zastąpił Steve Gibb, syn Barry'ego Gibba, członka zespołu Bee Gees. 6 lipca 2000 roku, podczas występu, doszło do kłótni między Zakkiem Wyldem a Philem Ondichem. Po tym zdarzeniu Phila Ondicha zastąpił Craig Nunenmacher z zespołu Crowbar. 16 stycznia 2001 roku został wydany zapis utworów zagranych "na żywo" pod tytułem Alcohol Fueled Brewtality Live +5. 5 marca została wydana kolejna płyta zespołu 1919 Eternal. Początkowo album miał nosić tytuł Deathcore Warmachine Eternal, jednak zmieniono go po tragicznych wydarzeniach z 11 września. 22 kwietnia 2003 roku został wydany czwarty studyjny album grupy. Nosił on tytuł The Blessed Hellride i promował go singel "Stillborn", w którym swojego głosu użyczył Ozzy Osbourne. Teledysk do utworu wyreżyserował Rob Zombie. Pierwsze oficjalne DVD, Boozed, Broozed & Broken-Boned, zostało wydane 12 sierpnia 2003 roku. Rok 2004 zaowocował wydaniem płyty Hangover Music Vol. VI, która światło dzienne ujrzała 20 sierpnia.
W marcu 2005 roku na sklepowych półkach pojawił się album Mafia. W czasie trasy promującej tę płytę zespół po raz pierwszy zawitał do Polski. Koncert odbył się w warszawskiej Stodole 14 czerwca 2005 roku. W 2006 roku został wydany kolejny album pod tytułem Shot to Hell.
W sierpniu 2010 roku ukazał się następny, już ósmy, album studyjny Order of the Black. Album znalazł się na 4 miejscu "Billboard 200". Rok później ukazał się następny album The Song Remains Not the Same. W dużej mierze składał się z wersji "unplugged" nagrań z poprzedniego krążka, takich jak: "Parade of the Dead" czy "Overlord". Album miał być rodzajem hołdu dla jednego z ulubionych zespołów Zakk'a - Led Zeppelin. W grudniu 2013 roku zespół opuścił Nick Catanese. Zastąpił go Dario Lorina.
Od tamtej pory zespół nagrał nowy album studyjny Catacombs of the Black Vatican. Na oficjalnej stronie Black Label Society można znaleźć teledysk do nagrania "Angel of Mercy".
Wiki więcej szczegółów - https://pl.wikipedia.org/wiki/Black_Label_Society

ANGEL OF MERCY
 
Suicide Messiah
 
Concrete Jungle
 
Stillborn


 :) 8)
Logged

Dr Bolivar Trask

 • PF
 • *
 • Wiadomości: 977
New Wave of American Heavy Metal - Avenged Sevenfold
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2016, 20:28:19 »

Avenged Sevenfold (używany skrót: A7X) – amerykański zespół pochodzący z Kalifornii. Powstał w 1999 roku. Dwa pierwsze albumy utrzymane są w stylu metalcore, na kolejnych grupa ewoluowała i całkowicie odmieniła swój styl, który trudno jednoznacznie zakwalifikować. Zespół został założony w 1999 roku w Huntington Beach w Kalifornii, w skład którego pierwotnie wchodzili M. Shadows, Zacky Vengeance, The Rev i Matt Wendt. M. Shadows dał pomysł na nazwę zespołu, która miałaby nawiązywać do biblijnej historii o Kainie i Ablu, chociaż jak członkowie sami przyznają, nie są zbyt religijni.
Przed wydaniem pierwszego albumu zespół nagrał dwa dema w 1999 i 2000. Debiutancki krążek Sounding the Seventh Trumpet był nagrany, kiedy członkowie mieli po osiemnaście lat i wciąż chodzili do liceum. Oficjalnie płyta ta była wydana przez wytwórnię Good Life Recordings w 2001, lecz po tym, jak do zespołu pod koniec 1999 dołączył gitarzysta prowadzący, rówieśnik Synyster Gates, pierwszy kawałek z płyty, "To End the Rapture", został nagrany ponownie w wersji metalowej. Następnie album został wydany ponownie przez Hopeless Records w 2002 roku.
Avenged Sevenfold zaczął zyskiwać popularność i grał z takimi zespołami jak Mushroomhead czy Shadows Fall, a także wystąpił na Take Action Tour. Dogadując się z czwartym basistą, Johnnym Christem, wydali Waking the Fallen w Hopeless Records w sierpniu 2003. Album był dojrzalszy i lepszy technicznie w porównaniu z pierwszą płytą. Tygodnik Billboard i dziennik The Boston Globe zamieściły obszerne artykuły o zespole, który zagrał na kolejnej edycji Vans Warped Tour. W 2004 Avenged Sevenfold zagrali znów na Vans Warped Tour i nagrali klip do "Unholy Confessions", który był często emitowany w programie MTV2 Headbangers Ball. Krótko po wydaniu Waking the Fallen, Avenged Sevenfold opuścił Hopeless Records i podpisali umowę z Warner Bros. Records.
City of Evil, trzeci album zespołu, został wydany 7 czerwca 2005 roku. Dzięki sukcesowi pierwszego singla "Bat Country" oraz towarzyszącego mu wideoklipu album sprzedał się bardzo dobrze i zapewnił Avenged Sevenfold status złotej płyty. Na City of Evil zespół odszedł od wcześniejszego metalcorowego brzmienia, a wokalista M. Shadows postanowił zrezygnować z krzykliwego wokalu, który pojawił się na dwóch poprzednich albumach. Pomimo potwierdzenia przez Shadowsa informacji na temat tego, że po Waking the Fallen doznał uszkodzenia strun głosowych, a następnie musiał przejść operację, która miała pomóc w rozwiązaniu tego problemu, podkreślał on, że zmiana stylu wokalu nie miała z tym nic wspólnego. Na DVD All Excess, Mudrock, producent drugiego i trzeciego albumu Avenged Sevenfold, powiedział, że jeszcze przed nagraniem Waking the Fallen Shadows oznajmił, że chce nagrać płytę, na której wokal będzie na częściowo krzyczany, a następnie płytę, na której w ogóle nie będzie krzyku, co zostało osiągnięte na City of Evil. Shadows utrzymuje, że dzięki operacji i treningom wokalnym z Ronem Andersonem, który pracował z takimi gwiazdami jak Axl Rose, Kylie Minogue czy Chris Cornell jest w stanie krzyczeć nawet lepiej niż przed operacją.
27 lipca 2010 roku po trzech latach zespół wrócił z nową płytą Nightmare, która w rankingu Billboard dotarła do pierwszego miejsca najlepiej sprzedających się płyt.
Wiki - https://pl.wikipedia.org/wiki/Avenged_Sevenfold

Gunslinger
 
So Far Away
 
Hail To The King
 
Nightmare


 :D 8)
Logged

Dr Bolivar Trask

 • PF
 • *
 • Wiadomości: 977
New Wave of American Heavy Metal - Slipknot
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2016, 21:30:12 »

Slipknot– amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza heavy, nu, death i metalu alternatywnego.
Cechą charakterystyczną grupy jest fakt występowania jej członków w zasłaniających twarze maskach. Przez szereg lat aż do 2010 roku zespół tworzył niezmiennie dziewięcioosobowy skład.
W 2006 roku grupa otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Best Metal Performance za utwór pt. "Before I Forget", a w 2008 roku Slipknot dostał nagrodę Kerrang! Icon. Natomiast cztery z pięciu oficjalnie wydanych albumów uzyskały status płyty platynowej.
Członkowie zespołu występują także w innych zespołach. Wokalista Corey Taylor jest członkiem grupy Stone Sour, Sid Wilson prowadzi karierę solową jako DJ Starscream, natomiast Shawn Crahan jest liderem zespołu Dirty Little Rabbits. Zespół Slipknot jako główne inspiracje wymienia takie grupy muzyczna jak Led Zeppelin, Black Sabbath, Slayer, Judas Priest, Korn, AC/DC, Head of David, Godflesh, Skinny Puppy, Neurosis, Kiss oraz Beastie Boys. W twórczości grupy wyraźne są wpływy takich gatunków jak death metal, black metal, heavy metal oraz nu metal.
Grupa zaliczana jest do pionierów nurtu New Wave of American Heavy Metal łączącego wpływy thrash i death metalu oraz metalcore. Stylistycznie muzyka Slipknot porównywana jest do dokonań takich zespołów jak Pantera, Machine Head, Biohazard, Life of Agony czy Prong.
Wczesne utwory zespołu Slipknot charakteryzują się różnorodnymi partiami wokalnymi takimi jak: rapowanie, śpiew oraz growl. Natomiast nowsze dokonania zespołu charakteryzuje większy udział melodyjnego śpiewu. W tekstach dominują takie motywy jak: nihilizm, gniew, miłość, mizantropia czy psychoza.

Wiki -  https://pl.wikipedia.org/wiki/Slipknot

The Devil
 
Psychosocial
 
Dead Memories
 
Sulfur


 :) 8)
Logged
 

Strona wygenerowana w 0.126 sekund z 30 zapytaniami.