Trafność Allegro
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Trafność Allegro  (Przeczytany 5666 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

hibiskus

 • Gość
Trafność Allegro
« dnia: Maj 06, 2015, 15:51:45 »

Testowanie tego narzędzia Grupa Allegro rozpoczęła pod koniec 2013r, po to aby pół roku później stało się ono domyślną opcją sortowania wszystkich ofert w samej wyszukiwarce.
Celem sortowania po trafności teoretycznie ma być zwiększenie  zadowolenia Kupującego i umożliwienie mu jak najszybsze odnalezienie interesującej go oferty, dopasowanej do jego indywidualnych oczekiwań - co w konsekwencji ma spowodować szybszy powrót do kolejnych zakupów w serwisie.
Głównym motorem do wprowadzenia tej opcji sortowania ofert w wyszukiwarce jest przyjęta przez serwis ewolucja w stronę urządzeń mobilnych takich jak tablety czy smartfony.

Istotę owej trafności najlepiej odzwierciedla poniźsza wypowiedź jednego z pracowników Grupy Allegro:
" My musimy wiedzieć, jaka zielona sukienka będzie najbardziej pasowała danemu użytkownikowi i nad tym będzie m.in. pracował nasz krakowski zespół – zdradził Budkowski."

Artykuł ten jest dostępny pod adresem: http://www.biztok.pl/biznes/Nie-ogranicza-nas-budzet-bierzemy-najlepszych-Rewolucja-mobilna-Allegro_a20142

Samo Allegro definiuje trafność z 2 punktów widzenia:

1. Z punktu widzenia kupującego : http://pomoc.allegro.pl/artykul/31255/jestem-kupujacym-na-czym-polega-sortowanie-po-trafnosci
2. Z punktu widzenia sprzedającego: http://pomoc.allegro.pl/artykul/31249/jestem-sprzedajacym-na-czym-polega-sortowanie-po-trafnosci

Reasumując narzędzie to uwzględnia  szereg czynników - na które składa się m.in.:

  -   liczba dokonanych transakcji,
  -   wartość dokonanych transakcji,
  -   czas potrzebny na dotarcie do interesującej oferty,
  -   liczba kliknięć potrzebna na dotarcie do interesującej oferty,
  -   pozycja, z której była wybierana zakupiona oferta.

Sprzedający wystawiający swe oferty na tej platformie bezwzględnie powinni zwrócić uwagę na:

  -  zgodność wyszukiwanej frazy z tytułem oferty
  -  miniaturę zdjęcia i opis oferty (a w szczególności czy jest ona interesująca i wystarczająco bogata w same zdjęcia?)
  -  wykorzystywany szablon
  -  atrakcyjną cenę, opcje i czas wysyłki
  -  uzupełnienie wszystkich parametrów oferty - mające na celu szybkie odnalezienie jej w serwisie
  -  liczbę dostępnych sztuk danego towaru:
(im więcej towaru wystawisz w konkretnej ofercie, tym więcej potencjalnych Kupujących będzie mogło dokonać  w niej zakupu co w końcowym w rezultacie spowoduje, iż Twoja oferta będzie wyżej prezentowana na samym listingu w wyszukiwarce)

Trafność to sortowanie dynamiczne - zmieniające się wraz z wyborami Kupujących a sam serwis ciągle pracuje nad jego udoskonaleniem.

Bardzo interesujący i dość wyczerpujący artykuł na jej temat można przeczytać również pod tym adresem: http://akademia-internetu.pl/e-biznes/kryterium-trafnosc-allegro-zmienilo-zasady-sortowania-ofert/
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2015, 20:46:49 wysłana przez Allegro[Bot] »
Logged

modliszka

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 01, 2015, 17:59:47 »

 "Trafność to wiele scenariuszy przypisywanych kupującym podczas wyszukiwania przedmiotu. W praktyce oznaczać to może, że dwie osoby szukające tego samego przedmiotu mogą zobaczyć odmienne wyniki wyszukiwania." Tak właśnie działa trafność - odpowiedziało dzisiaj Allegro na Cafe Pomoc  na Facebooku, na postawione przez jedną z użytkowniczek pytanie:

"Dlaczego na jednym komputerze aukcja numer 5............5  jest na 12 stronie a na innym komputerze ta sama aukcja jest na 4 stronie, po wpisaniu frazy mikser zelmer, w wyszukiwaniu po trafności (tak jak jest ustawione domyślnie ) listy wyszukiwania są różne, a powinny być takie same, sprawdzałam też inne frazy ja opiekacz i inne sprzęty z agd i za każdym razem na różnych komputerach są różne wyniki wyszukiwania. Więc dlaczego na jednym komputerze trafność pokazuje inaczej a na innym inaczej , a na urządzeniu mobilnym jeszcze inaczej, wygląda to tak że na urządzeniach z których się robi najwięcej zakupów , na początku listy są pokazane aukcje tych największych sprzedawców , a ci mali znajdują się na szarym końcu. Więc pytam się czy trafność nie powinna by dla wszystkich taka sama i na każdym urządzeniu tak samo wyświetlać listę wyszukiwania?"
Logged

hibiskus

 • Gość
wyzerowane liczniki wyświetleń a sortowanie według trafności
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2015, 15:37:50 »

Cytuj
Reasumując narzędzie to (trafność) uwzględnia  szereg czynników - na które składa się m.in.:

  -   liczba dokonanych transakcji,
  -   wartość dokonanych transakcji,
  -   czas potrzebny na dotarcie do interesującej oferty,
  -   liczba kliknięć potrzebna na dotarcie do interesującej oferty,
  -   pozycja, z której była wybierana zakupiona oferta.

Liczniki wyświetleń świadczące o popularności danej oferty są istotnym elementem-determinantem wyznaczającym pozycję danej oferty przy sortowaniu według trafności. Awaria allegro (04.07.2015) skutkująca wyzerowaniem tych liczników zaowocowała uzasadnionym wzrostem oburzenia pośród Sprzedawców dotkniętych tą usterką. W jej wyniku ich oferty straciły na popularności ponieważ spadły w dół czynniki, które uwzględnia owa trafność (patrz wyżej) -  w konsekwencji skutkując znacznym  obniżeniem pozycji  na listingu wszystkich ofert przy tym rodzaju sortowania ... czasem nawet  przesuwając bardziej popularne i dobrze notowane dotychczas oferty  za te, które przed awarią były mniej popularne.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2015, 15:49:02 wysłana przez hibiskus »
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 07, 2015, 01:18:06 »

Kilka godzin temu na pytania zniecierpliwionych dalej trwającą awarią (dot. wyzerowanych liczników) Sprzedawców - pracownik Allegro informuje iż wyzerowane liczniki wyświetleń w ofertach nie mają bezpośredniego wpływu na sortowanie według trafności.

http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_07_07_15_1_10_22.png
Trafność Allegro
  http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_07_07_15_1_11_39.png
Trafność Allegro


Bezpośredniego - nie ale zgodnie z regułą opisaną w Pomocy Allegro: http://pomoc.allegro.pl/artykul/31249/jestem-sprzedajacym-na-czym-polega-sortowanie-po-trafnosci ... wyzerowane liczniki mają  pośredni i istotny wpływ na sortowanie według trafności. Obserwowany w tym czasie większy spadek sprzedaży jest najlepszym tego dowodem.

Konkretne w tej sprawie pytanie jednego z użytkowników:
Cytuj
Ilość wyświetleń na potrzeby trafności mierzycie w inny sposób jak sami napisaliście, w takim razie w jaki sposób ? Skoro macie gdzieś tą ilość wyświetleń zapisaną to przywróćcie ją do aukcji. W jaki sposób o to moje pytanie ?
pozostało bez odpowiedzi ze strony serwisu...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2015, 02:02:08 wysłana przez hibiskus »
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2015, 17:55:50 »

Od wprowadzenia trafności jako domyślnego sortowania ofert w wyszukiwarce minął już rok jednak w dalszym ciągu Sprzedawcy nie mogą się pogodzić z tą opcją zarzucając jej m.in. możliwość manipulacji sprzedażą w serwisie a dokładnie (poprzez trafność opartą na najczęstszych wyborach Kupujących i istnieniu wielu scenariuszy zdarzeń im przypisywanych podczas wyszukiwania przedmiotu)  - możliwość "niepojawienia się" danej oferty na pierwszej stronie listingu. Sprzedający zarzucają serwisowi iż przez ten parametr ich oferty są na ostatnich stronach w wyszukiwarce i  praktycznie są pozbawione szans na dotarcie do nich przez potencjalnego Kupującego nie wspominając już o jakiejkolwiek sprzedaży.

http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_27_07_15_5_47_26.jpeg
Trafność Allegro
http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_27_07_15_5_48_10.jpeg
Trafność Allegro
http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_27_07_15_5_48_45.jpeg
Trafność Allegro
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 29, 2015, 23:44:20 »

Poniżej opinia jednego ze Sprzedających na Allegro odnośnie trafności zamieszczona w dniu dzisiejszym na Allegro Pomoc:

" A wszystkiemu jest winna "Trafność". Jak jej nie było wystawiało się oferty promowane codziennie na 14 lub 10 dni, i jak się zbliżały ostatnie dni trwania oferty, to zawsze pojawiała się sprzedaż. W końcu oferty widzieli potencjalni kupujący wpisując daną frazę w wyszukiwarkę. Teraz wg "Trafności", można promować ofertę i przez cały czas trwania jest nie widoczna (tzn jest na bardzo odległej stronie). Można powiedzieć: bo jest nie atrakcyjna. Tylko dziwnym trafem inny sprzedawca ten sam produkt w tej samej cenie (czasami wyższej) sprzedaje masowo po kilka sztuk dziennie. Czyli produkt jest atrakcyjny, tylko różnica jest taka, że nasza oferta jest daleko w wyszukiwarce a temu, komu się sprzedaje jest na pierwszej stronie.

Sami mieliśmy taki przypadek, sprzedawaliśmy pewien produkt praktycznie codziennie (oferta znalazła się na pierwszej stronie) i nagle jednego dnia sprawdzam już oferta nie jest trafna i spadła na odległą stronę. I sprzedaży brak do dzisiaj (oferta promowana, ponad 30 sprzedaży do tego czasu).

Wydaje mi się, że ta "trafność" ma takie same awarie jak wszystko inne na allegro. Ostatnio pojawiały się na pierwszej stronie (nawet na pierwszej pozycji) w danej kategorii produkty używane! Były bardziej atrakcyjne niż nowe dobrej jakości produkty chętnie kupowane.
To jest trafność?!

Ludziom wydaje się, że to celowa manipulacja allegro. Ale moim zdaniem, to brak panowania na wadliwym oprogramowaniem strony. Jedno jest pewne, że trafność niszczy biznes szczególnie małych firm, których nie stać na promowanie 100 ofert w danej kategorii. A tylko takie działanie daje jakiekolwiek szanse, że chociaż 10% tych wg trafności znajdzie się na pierwszych 2 stronach. Nie jest tajemnicą, że duży sprzedawca, który otrzymał status VIP ma dodatkowe rabaty itd, przez co promowanie jest dla niego tańsze i bez bólu może się na allegro utrzymać.

Dla porównania też, kiedyś łączny koszt utrzymania na allegro w stosunku do sprzedaży był w granicach 5-7% (prowizja + opłaty za wystawianie), teraz jest to między 9-12%. Często jest to 50% zarobionych pieniędzy na sprzedaży (w zależności od asortymentu i stosowanej marży).

Cóż tu więcej mówić, kiedyś jedynymi problemami zgłaszanymi na allegro były nie dochodzące maile i opóźnione wypłaty z PayU, co utrudniało obsługę sprzedaży. Teraz tych problemów są dziesiątki, a głównym brak sprzedaży! Cała reszta problemów dopełnia frustracji i zniechęca do dalszej walki o to, by coś sprzedać..."
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2015, 00:22:17 wysłana przez hibiskus »
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2015, 01:47:16 »

I inne komentarze Sprzedających w serwisie na temat tego parametru z 30.07.2015r.:

"Trafność... to jej wina.. Większość użytkowników od ostatniego wtorku pisze o całkowitym zaniku sprzedaży (również u mnie) lecz niektórzy piszą, że po dwóch tygodniach braku sprzedaży mają tyle zamówień ,że nie wyrabiają... tak więc jednych trafność wyrzuciła do góry, resztę w dół. Mam tylko nadzieję ,że po naprawieniu błędów wszystko wróci do normy.. Wychodzi na to ,że musimy sobie zrobić przymusowy urlop."

"no ta trafnosc dziwnie dziala.....mimo ze jestem przykladowo w top5 czy top10 jezeli chodzi o sprzedaz danego produktu to pojawily sie teraz produkty w top10 w trafności takie ktore byly wczesniej na koncu listy...kiepsko opisane, bez grafik z ceną +30% mojej i z zerem sprzedaży. ebay zaciera tylko rece jak ludzie masowo zaczną się przerzucać."

"algorytm trafności tasuje ofertami jak szuler kartami"

Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2015, 00:23:05 »

01.08.2015

"Co do trafności, taką podjęliśmy decyzję, która - patrząc w skali całego serwisu - okazała się właściwa (gdyby było inaczej, wycofalibyśmy się z niej już dawno). Dzięki trafności kupujący łatwiej odnajdują interesujące ich przedmioty i więcej kupują".

To odpowiedź ze strony Grupy Allegro w sprawie tego parametru i zarzutów użytkowników odnośnie spadku sprzedaży po jego wprowadzeniu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2015, 23:42:32 wysłana przez hibiskus »
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 08, 2015, 00:39:06 »

07.08.2015r.
Na Allegro Pomoc na facebooku pojawiły się kolejne zgłoszenia użytkowników związane ze spadkiem liczby zarejestrowanych  wyświetleń na aukcjach (szerzej pisaliśmy o tym tutaj: "Spadek liczby wyświetleń na aukcjach Allegro" - klik), które jak sądzi większość Sprzedawców mają wpływ na sortowanie wyników po trafności.

Allegro dementuje te pogłoski:

Allegro Pomoc "K....., problemy z licznikami mogą się nadal zdarzać, choć nie powinny w tej skali, co wcześniej. Przepraszamy za niedogodności."
Allegro Pomoc " Liczniki nie mają nic wspólnego z trafnością. Są tylko wizualną pomocą dla sprzedających, trafność opiera się na innych mechanizmach sprawdzania popularności."
Spróbujemy Ci to wyjaśnić na przykładzie: jeżeli na autostradzie popsuje Ci się w samochodzie prędkościomierz, nie znaczy to, że się zatrzymałaś. Liczniki to tylko wizualizacja liczby wejść. Trafność opiera się na solidniejszych podstawach.
... W sprawie trafności nie mamy do powiedzenia nic ponad to, co jest napisane w Pomocy. Może oprócz wyjaśnienia, że ilości "wyświetleń oferty przez potencjalnych klientów" nie bierzemy z liczników, mierzymy ją w inny sposób.


Konkretne pytanie użytkownika: "W jaki? - to bardzo interesujący temat" - pozostaje już bez odpowiedzi ze strony serwisu.

Cytując raz jeszcze: "... W sprawie trafności nie mamy do powiedzenia nic ponad to, co jest napisane w Pomocy. Może oprócz wyjaśnienia, że ilości "wyświetleń oferty przez potencjalnych klientów" nie bierzemy z liczników, mierzymy ją w inny sposób".

A co jest napisane?
"Jestem sprzedającym. Na czym polega sortowanie po trafności?" - klik

"Mechanizm trafności oparty jest m.in. na analizie podejmowanych przez użytkowników działań w ramach dostępnych w serwisie ofert (np. wyświetlenie jej na listingu, kliknięcie w ofertę itp.). Przedmioty, które jedynie pojawiają się na listingu, podczas wyszukiwania po trafności będą niżej niż przedmioty, które kupujący oglądali czy dodawali do obserwowanych. Im większe zainteresowanie wzbudziła dana oferta, tym wyżej znajdzie się ona w wynikach wyszukiwania".

Czy z tego cytatu można wywnioskować również fakt, iż na ten rodzaj sortowania może mieć wpływ również i inny problem, z którym jak wynika z postów zamieszczanych na facebooku - allegro dość często się boryka a który dotyczy braku możliwości dodania oferty przez potencjalnych klientów do listy obserwowanych? - awaria allegro - brak możliwości dodania oferty do "obserwowanych" - klik?


« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2015, 01:26:37 wysłana przez hibiskus »
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 23, 2015, 02:28:06 »

22.08.2015r.

"Co robimy żle, że pomimo zachwalanego przez Was systemu wyszukiwania i spełnianiu wszystkich czynników... nie możemy nic sprzedać?" - tego typu pytanie padło w związku z tym parametrem na Allegro Pomoc.


http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_23_08_15_2_19_00.jpeg
Trafność Allegro
http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_23_08_15_2_19_40.jpeg
Trafność Allegro
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2015, 00:50:07 »

27.08.2015
Z wpisów na fb wynika jasno, że właśnie wprowadzenie trafności spowodowało spadek sprzedaży u części Sprzedawców. Za tym faktem przemawiają również nowe posty  użytkowników - nie udzielających się dotychczas w tym temacie.

Poniżej dyskusja z wczoraj:
" ... wg trafnosci mozna miec 2 tys ofert i przy dobrych wiatrach kilkanascie z nich bedzie mialo wysoka pozycje. Nie oznacza to jednak, ze beda to oferty produktow na ktore jest duzy popyt i wtedy sprzedaz lezy. Jak bylo uczciwe wyswietlanie ofert wg kolejnosci wystawiania, to wtedy kazdego dnia mialo sie po 140 ofert na pierwszych stronach (kazdego dnia inne 140 ofert). Teraz trzeba ladowac olbrzymie pieniadze w promowanie, lecz w kategoriach o duzej konkurencji nawet to nie zagwarantuje plynnosci sprzedazy. Allegro twierdzi, ze trzeba spelniac warunki, ktore sa opisane na stronie o trafnosci by oferta byla dobrze wyszukiwana, co oczywiscie jest nieprawda, co wielokrotnie bylo udowadniane. Do tego wielkie firmy majace status vip, czesto otrzymuja rabaty na promowanie i moga za stosunkowo niewielkie pieniadze zasypac popularne kategorie setkami ofert i nie ma szans by cos wiecej sprzedac niz to co ktos przypadkiem wyszuka. Zdarzaja sie dni w ktorych chyba trafnosc nie dziala i wdety pojawia sie sprzedaz taka jak kiedys, ale trwa to zazwyczaj kilka lub kilkanascie godzin. Tak wiec niema co liczyc na poprawe, chyba, ze ktos w allegro bedzie chcial przywrocic dawna swietnosc tego portalu jako miejsce dla wielu firm do prowadzenia biznesu. Taka jest okrutna prawda..."


"Ciekawe ile firm położą w tym roku Emotikon unsure Chyba sie amazona boją i kombinują jak mogą!"

"Podejrzewam, że ci, którzy utrzymywali się tylko ze sprzedaży na allegro, to już ich niema."

Tym, którym udało się załapać do grona wybrańców (VIP, Strefa Marek, hurtownie), to ci pozostaną i mają się dobrze. Są promowani na każdym kroku i stąd setki komentarzy tygodniowo.
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 04, 2015, 01:08:03 »

Na allegrowym facebooku prawie codziennie pojawiają się pytania odnośnie zasady/algorytmu działania "trafności":

http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_04_09_15_1_01_27.jpeg
Trafność Allegro
http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_04_09_15_1_02_11.jpeg
Trafność Allegro
http://cafealle.com.pl/c/gallery/21_04_09_15_1_02_36.jpeg
Trafność Allegro
\

Allegro Pomoc:" przy trafności brane jest pod uwagę całe mnóstwo czynników i scenariuszy, których nie możemy tutaj wymienić - zależy też kto z niej korzysta, każdy może mieć inny wynik. Nie mamy dla Ciebie precyzyjnej odpowiedzi, której oczekujesz."
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 08, 2015, 00:38:49 »

Również i dzisiaj kolejne z tych zapytań. Grupa Allegro informuje jednak iż  wszystko, co mają do powiedzenia na temat trafności, znajduje się tutaj: http://faq.allegro.pl/.../jestem-sprzedajacym-na-czym....

Użytkownik 1: "Co powoduje w takim razie, że segregująć wg trafności -przedmiot jest wyżej? Handluje odzieżą i widzę, że ciągle te same rzeczy są na przodzie. Są to chińskie tandetne sukienki po 29 zł;/ Wiadomo, że mają dużą sprzedaż bo cena ludzi kusi. Czy allegro ma być chińskim marketem? Skoro wprowadziliście tą trafność to nie powinna ona być tym samym co popolarność. Prawie każdy sprzedający chce aby trafność zniknęła, sprzedaż spadła. my z niej nie mamy żadnych korzysci. Skoro się jej tak kurczowo trzymacie to chyba wy musicie mieć z tego jakoś korzyść. Od 2 lat nie rozumiem allegro, robicie wszystko na złość sprzedającym. Szkoda bo dzięki nam się utrzymujecie..."

Użytkownik 2: "Przy odzieży wystarczy popatrzeć na pierwszą stronę kategorii i zobaczysz kto tu rządzi. Kilkanaście kont - te samo miejsce - duże niezadowolenie kupujących (fora internetowe - opinie) i tak allegro ma to gdzieś bo to jest jedna wielka familia."

Allegro Pomoc: "Katarzyno, wszystko, co mamy do powiedzenia na temat trafności, znajduje się tutaj: "

Użytkownik 2: "To pic na wodę. Wszystko przerobiłem i nic nie działa. Nie takimi rzeczami mi tu oczy mydlić."

Użytkownik 3:
"Wlasnie allegro postawilo na takich "duzych" sprzedawcow bo tacy sprzedaja badziewie w poteznych ilosciach,do tego promuja,wyrozniaja i generuja potezne wplywy na konto allegro.Temu wlasnie sluzy trafnosc,do tego postawili na reklame promowanych aukcji w ofertach innych sprzedawcow i mniejsi nie maja szan na jakie kolwiek wybicie sie,mimo tego iz rowniez wywalaja pieniadze na promowanie i wyroznianie ofert,obnizaja ceny na maxa,oferuja darmowe wysylki itp a i tak nic nie sprzedaja.Wejdzcie z glownej,w kategorie z ciuchami i zobaczcie po ile aukcji maja zakonczonych z samych komentarzy w ciagu 7 dni,a to i tak tylko jakies 50% wystawionych przez kupujacych komentarzy.Klienci slinia sie na kiecki czy bluzki po 29zl i chyba nie pojmuja,ze szmata do podlogi w markecie kosztuje 15zl wiec czgo oni sie spodziewaja po takim ciuchu?Nie rozumiem.A pozniej lamenty i obiekcje w negatywnych komentarzach."
Logged

hibiskus

 • Gość
Odp: Trafność Allegro
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 16, 2015, 00:44:33 »

Wobec notorycznego problemu (jak już przyznaje samo Allegro) z mającymi ostatnio prawie codziennie miejsce -wyzerowaniami liczników odwiedzin: Wyzerowane liczniki wyświetleń na aukcjach Allegro - klik pracownicy Allegro ponownie starali się wytłumaczyć czym różni się licznik odwiedzin od ich ilości:

"... ilość odwiedzin w ofercie wpływa na jej pozycję w sortowaniu po trafności. Ale - tłumaczyliśmy to wielokrotnie - ilość odwiedzin zapisywana jest w innym miejscu, w statystykach serwera (a także inne informacje: skąd były odwiedziny, kto odwiedził itp.), a nie na liczniku. Licznik to tylko wizualizacja. Szukaliśmy sensownego porównania dla laików - licznik to dzwonek do drzwi. Każdy, kto przychodzi do Ciebie, musi najpierw zadzwonić. Ale jeżeli dzwonek się popsuje, ludzie nie przestaną Cię odwiedzać, zaczną pukać lub po prostu zostawisz drzwi otwarte. Nie liczysz przecież swoich gości na podstawie ilości naciśnięć dzwonka, prawda?"

Sprzedający: Witam,
jeżeli licznik wyświetleń nie ma wpływu na trafność, jak wytłumaczycie Wasz opis "Jak działa trafność?: "Przedmioty, które jedynie pojawiają się na listingu, podczas wyszukiwania po trafności będą niżej niż przedmioty, które kupujący oglądali czy dodawali do obserwowanych. Im większe zainteresowanie wzbudziła dana oferta, tym wyżej znajdzie się ona w wynikach wyszukiwania."


Allegro Pomoc Anastazjo, tak rzeczywiście jest, ilość odwiedzin w ofercie wpływa na jej pozycję w sortowaniu po trafności. Ale - tłumaczyliśmy to wielokrotnie - ilość odwiedzin zapisywana jest w innym miejscu, w statystykach serwera (a także inne informacje: skąd były odwiedziny, kto odwiedził itp.), a nie na liczniku. Licznik to tylko wizualizacja. Szukaliśmy sensownego porównania dla laików - licznik to dzwonek do drzwi. Każdy, kto przychodzi do Ciebie, musi najpierw zadzwonić. Ale jeżeli dzwonek się popsuje, ludzie nie przestaną Cię odwiedzać, zaczną pukać lub po prostu zostawisz drzwi otwarte. Nie liczysz przecież swoich gości na podstawie ilości naciśnięć dzwonka, prawda?

Sprzedający 1:  Rozumiem ale skąd mam pewność, że tam Wam się nie zepsuło? Widzę przecież jak spadła sprzedaż od czasu licznikowych awarii. Przywróćcie w takim wypadku stan licznika wyświetleń według ilości odwiedzin zapisywanych w innym, dla nas, laików, sekretnym miejscu i tyle.

Sprzedający 2: Potwierdzam sprzedaz leży od momentu ZEROWANIA LICZNIKÓW

Sprzedający 1:
A jak widać prośba o przywrócenie według stanu z sekretnego dla laików miejsca gdzie składują "faktyczne" odwiedziny pozostała bez odzewu. Totalna olewka jak widać

Sprzedający 3:   Allegro Pomoc - Mam podobny problem, zgłaszałem go wielokrotnie. Np.: http://allegro.pl/prince-lionheart-piankowa-mata... i http://allegro.pl/prince-lionheart-piankowa-mata... - od kiedy zostały po razi pierwszy wyzerowane liczniki (lipiec) sprzedaż drastycznie spadła. Testowałem na różnych komputerach i w trafności ta aukcja spadła gdzieś daleko w dół (różne zapytania, itd.). Niestety allegro wciąż twierdzi, że ich awarie nie mają na nic wpływu. Od lipca liczniki tych aukcji zerowane są co chwilę (co kilka dni) i wciąż nie sprzedają. W sumie, to Wy na tym nie zarabiacie, ja sprzedaję gdzie indziej.
Logged

hibiskus

 • Gość
efekt sortowania po trafności z punktu widzenia Kupującego
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 18, 2015, 01:08:33 »

Poniżej efekt sortowania po trafności z punktu widzenia jednego z Kupujących, który zwrócił się do Allegro Pomoc:

"Możecie mi pomóc?
Po poprzednim nieudanym zakupie na okazjach chciałam sobie kupić sukienkę.
Od kilku dni szukam czegoś ale jest to bardzo trudne. Jak wpisuję "sukienka 40" albo "sukienka" i wybieram sobie rozmiar 40 to od kilku dni widzę praktycznie te same oferty, które mają po kilkadziesiąt a nawet kilkaset sprzedanych. Pomijam to, że większość to są bardzo podobne do tego badziewia, które kupiłam na okazjach. Pewnie ten sam sprzedawca (swoją drogą byłoby łatwiej gdyby na liście pokazywała się nazwa sprzedawcy).
Chodzi mi to to, że jak mam cokolwiek ciekawego znaleźć kiedy za każdym razem pokazujecie mi to samo? Może byście zrobili jakąś rotację czy coś? To co mi wyświetlacie jako pierwsze oferty mi nie odpowiada mimo, że ileś tam dziesiąt osób dało się na nie skusić.
Nie chcę w kółko oglądać tego samego. Jednego czego się nauczyłam to - nie klikać w aukcje, które na obrazku mają tą samą rzecz w kilku kolorach

Wiem że muszę zmienić sortowanie po trafności na jakieś inne, ale co jakiś czas ta trafność znowu mi się włącza!"


Allegro Pomoc Joanno, stosujemy rotację ofert na pierwszych miejscach (wiele osób zarzuca nam tutaj, że jeszcze wczoraj ich oferta była na początku, a teraz już nie jest), ponadto możesz zmienić sposób sortowania ofert, wreszcie możesz wpisać więcej słów w wyszukiwarce, niż tylko sama "sukienka". Niestety nie jesteśmy w stanie wyświetlić Ci tylko tych sukienek, które Ci się spodobają... A bardzo byśmy chcieli.

A tu link do wątku z dyskusją na temat wpływu licznika wyświetleń na trafność i impuls motywujący Kupującego do zakupu:
Wyzerowane liczniki wyświetleń na aukcjach Allegro - klik
Logged
 

Strona wygenerowana w 1.385 sekund z 30 zapytaniami.